Çocuğuma fotoğraf çekmeyi nasıl öğretirim?

Çocuğuma fotoğraf çekmeyi nasıl öğretirim?

Bir hobi olarak Fotoğrafçılık, şu anda tüm zamanların en çok tercih edilen sanat faaliyeti haline geldi.

Bunda artık piyasada her bütçeye uygun fotoğraf makinelerinin bulunması ve cep telefonlarının hayatımızda tuttuğu yerin büyük payı var.

Bir çok kişi artık cep telefonuyla muhteşem fotoğraflar çekiyor. Daha sonra bu kareleri dünyayla paylaşıyor.
Fotoğrafçılık, günümüzde geri dönüşü de olan harika bir hobi artık.

foto2
Peki fotoğraf sevgimizi çocuklarımıza nasıl aktarabiliriz? Bu muhteşem macerayı onlarla nasıl paylaşabiliriz?

Fotoğrafı çocuklara tanıtmak ve eğlenceli vakit geçirmek için bir kaç ipucu derledik.

Unutmayın, sabırlı olun! Çok eğlenin…

İşte ipuçları:

 

1- Tatil fotoğrafı

Çocuğunuza fotoğraf çekmeyi öğretmek için bir tatil zamanını kollayabilirsiniz. Çocuklar yeni gittikleri o yerde çevresinde gördükleri farklı şeylere karşı daha ilgili olacaklardır. Ya da bunun için özel bir etkinlik düzenleyebilirsiniz.
Hafta sonu bir çiftlik ziyareti ya da yakın bir köye gitmek olabilir. Buralarda fotoğraf için şahane konular bulabilirler. Değişik binalar, yaban hayatı, farklı insanlar… Unutmak  istemeyecekleri bu anıları fotoğrafla ölümsüzleştirebilirler…

2- Küçük bir kamera seçin

Fotoğrafı öğrenmesi için ona kendi fotoğraf makinenizi verebilirsiniz. Ama bu pek de iyi bir fikir olmayabilir.
Ona göre rahat taşıyabileceği küçük, ucuz, zarar gördüğünde üzülmeyeceğiniz bir makine seçmeniz yerinde olur. Eski bir telefonla da başlayabilir. Böylece  daha rahat hareket etmesine izin verebilirsiniz. Daha özgür çalışır. Ancak bu aleti kullanırken de birkaç küçük kural koymayı unutmayın. Sonuçta fotoğrafçılıkta en önemli nokta makinemize özen göstermektir. Ya da böyle bir şey edinebilirsiniz. Playskool, çocuklar için bu özel makineyi üretmiş… Buradan ayrıntılı inceleyebilirsiniz.  

Çocuğuma fotoğraf çekmeyi nasıl öğretirim?

3- Onlara ilham verin

Merak etmeyin bunun için çok iyi bir fotoğrafçı olmanıza gerek yok. Onları fotoğraf gösterimlerine, sergilere ve fotoğraf galerilerine götürebilirsiniz. Ayrıca ünlü fotoğrafçıların albüm kitapları da çok faydalı olacaktır.

4- Görmeyi öğretin

Hayatlarımız yoğun ve hatta zor. Büyük kentlerde bir keşmekeşin ortasında yaşıyoruz. Gökyüzündeki o güzel bulutları fark etmiyoruz bile..
Çocuklara  bir kamera vermeden önce bazı farkındalıklar oluşturmanızda fayda var. Bu bütün aileniz için harika bir alışkanlık olacaktır. Onlara çevreye daha dikkatli bakmayı, fark etmeyi öğretin. Kısa bir market yürüyüşü sırasında bile çocuklara hep bir şeyler gösterin. Küçük bir kedi, çalıların arasında gizlenmiş renkli bir çiçek, gizemli bir kapı, komik bir tabela…vs gibi.
Bu yürüyüşler, o anları sonsuza dek saklamak, keşfetmek ve çevremizdeki güzellikleri fark etmek için güzel bir fırsat olacaktır.

5- Kamerayı sabit tutmayı öğretin

İşe ona kamerayı sabit tutmayı öğreterek başlayabilirsiniz. Küçük bir çocuk  için büyük bir iş. Fotoğraf makinesini titretmemesi iyi bir sonuca ulaşmak için önemlidir. Bir sandalye, bir duvar ya da bir omuzun üstüne yerleştirerek çekmeye başlayabilir. Ya da bir tripot edinebilirsiniz.
foto4

6- İstediği gibi çekmesine izin verin

Fotoğraf çekerken temel şeyleri öğretin ancak nasıl çektiğine fazla müdahale etmeyin. Artık her şey dijital. O yüzden yüzlerce fotoğraf çekebilir. Çektiklerine ekrandan hemen bakıp kareyi iyileştirmeye çalışabilir.
Bu da işleri onun için daha keyifli hale getirecektir.

foto5

7- Aynı nesneyi farklı açılardan çekebilir

Bunu çocuğunuza hatırlatın. Bir insanı sandalyede otururken ya da ayakta farklı açılardan çekebilir. Böylece nasıl daha farklı sonuçlar elde edebileceğini görecek.  Ayrıca ona bir kareyi yakınlaştırmayı ve uzaklaştırmayı öğretin. Tabii sadece bazı nesnelerin yakınlaştığında daha iyi çıkabileceğini de hatırlatın.

8- Bir fotoğraf oyunu oynayın.

Çocuğunuz odada objeleri yakınlaştırarak çeksin. Daha sonra aile üyeleri fazlasıyla zoomlanan fotoğrafların hangi eşya olduğunu ya da hangi eşyanın parçası olduğunu tahmin etmeye çalışsın. Fotoğrafta zoomlamayı öğretmek ve pratik yapmak için harika bir yol.

9- Ona ne yapacağını söylemeyin

Fotoğraf makinesini eline aldığında ona ne çekeceğini söylemekten kaçının. Onlara odaklanmaları için fırsat verin. Eğer biraz yönlendirmeye ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsanız. Küçük çevrenizdekilerle ilgili betimlemelerde bulunabilirsiniz. Ama spesifik olmaktan kaçının.

10- Mümkün olduğunca pozitif eleştiride bulunun

Fotoğraflarında bazı bariz hatalar dikkatinizi çekebilir. Mesela lens üzerinde kalmış yarım parmak izi görebilirsiniz. Olabilir. Ancak söyleyecek iyi şeyler bulmalısınız. Direk ‘iyi fotoğraf’ demekten de kaçının. Onun gerçek ve yapıcı yorumlara ihtiyacı var. ‘Bu karede seçtiğin açıyı beğendim gibi’

11- Fotoğrafları düzenlemesi için yardımcı olun

Bu en keyifli kısımdır. Çektiği fotoğrafları bilgisayarda birlikte düzenleyebilirsiniz. Renkleriyle biraz oynayabilir. İnternette paylaşacaklarını seçebilirsiniz.

Share

One thought on “Çocuğuma fotoğraf çekmeyi nasıl öğretirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir