Çocuğumu araba koltuğuna oturmaya nasıl ikna ederim?

By Renkli Çocuk, Aralık 27, 2015

Çocuğumu araba koltuğuna oturmaya nasıl ikna ederim?

Küçük bir bebek ya da yeni yürümeye başlayan çocukla yola çıkmak, kısa bir yolculuk da olsa, bir çok hazırlığı gerektiren yorucu bir süreçtir.
Bunun üzerine bir de araç koltuğuna oturmak istemeyen bir çocuk ekleyin. Haaaah işte o zaman yüzyılın mücadelesi başlar. İkna edici olmak, yapıcı olmak, sakin olmak…. olmak ve olmak… Uzar gider. Çocuğunuzu araba koltuğuna oturmaya nasıl ikna ederim? İşte ailelerin en azap verici sorunu budur.

Çocuğumu araba koltuğuna oturmaya nasıl ikna ederim?

Çocuğumu araba koltuğuna oturmaya nasıl ikna ederim?

Her şeyden önce otomobilinizde bir bebek koltuğu olmadan asla yola çıkmamalısınız. Çocuklarınızın güvenliği için önce bu duyarlılığı geliştirin. Çocuk-Bebek koltuğu olmadan yola çıkılmaz.

Burada çocuğunuzu bebek koltuğuna oturtabilmeniz için bir kaç ipucu derledim. Kazanan mutlaka siz olmasınız. Yoksa yola çıkmayı unutun.

İşte ipuçları

 

1- Kitap

Ona bakabileceği, ilgisini çekebilecek, renkli bir şeyler gösterebilirsiniz. Tam koltuğa oturtmak üzereyken cebinizden çıkarın ve onu şaşırtın. Bir dergi, el ilanı ya da ders kitabı bile olabilir.
Önemli olan o an bir anlık da olsa dikkatini dağıtmaktır. Öte yandan çocuğunuzun sevdiği kitapları da kullanabilirsiniz. Ya da sevdiği karakterleri…
Mesela benim oğlum Pearson yayınlarından çıkan ‘Ama Bu Okulda Uzaylılar var!’ kitabını çok sever. Kitapta kahramanımız ‘Baybars’ arabaya binerken koltuğuna oturuyor ve ‘Her zaman olduğu gibi’ kemerini bağlıyor. Bu çok faydalı olmuştu. Baybars’ın kemer bağlaması bizim oğlanın kulağına küpe oldu.

kitap

2- Anahtar (Şıngırdayan şeyler)

Küçük bebeklerde özellikle işe yarar. Eminim şıngırdayan, öten, şarkı söyleyen bir sürü oyuncağı vardır. Ancak o onun ilgisini sizin elinizde duran anahtar kadar hiçbir şey çekemez. İşe yaramayan gerçek görünümlü bir anahtarlık oluşturun. Sivri uçlu anahtarlar olmasın için de, sadece şıngırdasın yeter. İşe yarıyor, gerçekten…

Çocuğumu araba koltuğuna oturmaya nasıl ikna ederim?

Çocuğumu araba koltuğuna oturmaya nasıl ikna ederim?

3- Yiyecek / İçicek

Ona yiyecek içicek bir şeyler hazırlayın. Her annenin çantasında mutlaka atıştırmalık bir şeyler bulunur. İki elini de doldurun.

4- Peluş hayvan

Oyuncakların her zaman yardımı dokunur. Çocuğunuzun bağ kurduğu bir peluş hayvanı aracınızda tutabilirsiniz

5- Not defteri ve kalem

Bebekler karalamaya bayılır. Daha büyük çocuklar da resim yapmayı severler. Resim yapabileceği renkli kalemleri ve defteri çantanızda bulundurun. Bu çok hoşuna gidecektir. Hatta yolda yanınıza alabileceğiniz oyuncak yazı tahtaları var. Biz çok faydasını gördük.

6- ‘Aptalca’ oyunlar

Garip sesler, komiklikler… Bazen anne olmanın en matrak yanı budur diye düşünüyorum. Normalde yapmadığın bir sürü saçmalığı bebeğini sakinleştirmek için yapabilirsin. Komik şarkılar söylerken birinin seni görmesi sorun olmaz.

7- Kuralları netleştirin

Bebeklikten itibaren arabada yolculuk için kuralları iyice netleştirin. Bu aileniz için değiştirilmeyecek kurallardan biri olsun. Bunu çocuğunuza öğretin. Araba koltuğuna oturulmadan ve emniyet kemeri
takılmadan yola çıkılmaz. Asla arabayı hareket ettirmeyin. Emniyet kemerini bağlamak istemeyen çocuğunuza arab

Çocuğumu araba koltuğuna oturmaya nasıl ikna ederim?

Çocuğumu araba koltuğuna oturmaya nasıl ikna ederim?

anın hareket edemeyeceğini söyleyin.

Umarım bu numaralar çocuğunuzun kavgasız gürültüsüz araba koltuğuna oturmasına yardımcı olur.
Sizin ne gibi numaralarınız var.  Eminim bir çok kurtarıcı fikir duymuşsunuzdur. Paylaşın.

Share

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir