Gripten korunmanın yolları

By Renkli Çocuk, Ocak 18, 2016

Gribin şifası uyku ve doğru beslenmede… İşte gripten korunmanın yolları

Gribin şifası uyku ve doğru beslenmede... İşte gripten korunmanın yolları

Domuz gribi salgını dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük tedirginlik yaratıyor. Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Program Sorumlusu Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu der ki; ‘Doğru beslenme yoluyla’ gripten korunabiliriz.

Hastalıklardan korunma, tedaviden çok daha önemli bir yere sahip. Bu nedenle bağışıklık sistemimizi güçlendiren, vücut direncini arttıran protein, mineral ve vitamin içeren gıdaların yeterli ve dengeli miktarda alımı ile düzenli ve kaliteli bir uyku şart.

Gripten korunmak için 8 önemli bilgi burada…

 

1- YETERLİ UYUMAZSA VÜCUT DİRENCİ DÜŞER

Melatonin hormonunun hücreleri yenileyici ve bağışıklık sistemini düzenleyici etkiye sahipdir. Melatonin, uyku sırasında vücut tarafından salgılanır. Işıklı ortamlar ve stres melatonin hormonunun seviyesini düşürür. Yeterli uyku uyumayan, strese ve depresyona giren kişilerde yeterli melatonin hormonu salgılanamaz ve vücut direnci düşer, bağışıklık sistemi zayıflar.

İnsan vücudunda melatonin üretimi için gerekli olan yiyeceklere örnek olarak ise domates, yulaf, zencefil, muz verilebilir.

2- ÇİNKO

Çinkonun da, bağışıklık sistemini güçlendiren bir özelliği vardır. Kırmızı et ve kabuklu deniz ürünleri, yumurta, süt, kuru baklagiller, fındık, ceviz, fıstık gibi kuruyemişler, kabak çekirdeği ve yeşil yapraklı sebzeler, çinko yönünden zengin gıdalardır.

Gribin şifası uyku ve doğru beslenmede... İşte gripten korunmanın yolları

3- PROBİYOTİK

Bağırsak florasını güçlendiren, enfeksiyonlara karşı direnç oluşturan ve mikroplara karşı koruyan probiyotik ve prebiyotik içeren yoğurt ve ayran da öğünlerde mutlaka düzenli olarak tüketilmeli” dedi.

4- SU

Vücut ısısını dengede tutabilmek için günde en az 2 litre su içilmelidir. Bağışıklık sistemini bozan, akyuvarların görevini etkileyen şekerli gıdalar ise mümkün olduğunca az tüketilmelidir.

5- EV DİNLENİN

Hastalık belirtisi taşıyan kişilerin mutlaka evinde dinlenmesi, ellerin sabunlu su ile yıkanıp, kağıt mendil kullanmaya özen göstermesi gerekir.

6- KAPALI ORTAMLARDAN KAÇININ

Havalandırılmayan odalar, ofisler, okullar ve düşen hava sıcaklığı mikropların çoğalmasına neden olmaktadır. Hava soğuk da olsa bulunulan mekanları havalandırmak ve çocukları dış ortamlara çıkarmak gerekir.

7- TUZLU SU İLE BURUN TEMİZLİĞİ

Tedavide, tuzlu su ile burun temizliği çok önemlidir.

8- HİJYEN

Genel hijyen kurallarına dikkat etmek, elleri sık sık yıkamak önemlidir. Bulaşıcı hastalıkların yayılmasını engellemek için hasta çocukların okula gönderilmemesi dikkat edilmesi gereken bir durumdur.”

BU YAZININ BONUSU: GRİBE İYİ GELEN ÇORBA / TARİFLER

Grip Çorbası Nasıl Yapılır?

Grip çorbası için gerekli malzemeler şu şekildedir:
*1 limon suyu
*6 yemek kaşığı taze rendelenmiş zencefil
*3 tane kereviz
*3 tane havuç
*5 diş sarımsak
*1 tane kuru soğan
*1/2 lahana
Bu malzemeleri kullanarak grip çorbasını yapmak için, öncelikle, doğradığınız kereviz; ve havuç ile birlikte soğanı; ve lahanayı yarım saat boyunca, ağzı kapalı tencere içerisinde haşlamalısınız. Ardından, zencefili, ve rendelenmiş sarımsağı ilave ederek kapağı tekrar kapatıp beş dakika daha beklemelisiniz. Daha sonra ocağın altını kapatıp, grip çorbasını blenderden geçirmeli, ve içerisine limon suyunu ilave etmelisiniz. Eğer gribe iyi gelen çorbalar arasında yer alan bu tarif çocuk tarafından içilmeyecekse, içerisine biraz da acı kırmızı biber ekleyebilirsiniz. Acının hem solunum yollarını açma, hem de mikrop öldürme özelliği bulunmaktadır. (saglikliinsan.com)

GRİBE İYİ GELEN ÇAY TARİFİ
Nezle ve gribe İyi Gelen Bitkisel Doğal Tedavi Yöntemleri

1 yemek kaşığı süzme bal
1 çay kaşığı tarçın
1 çay kaşığı toz karabiber
5-6 damla limon
1 çay kaşığı toz zencefil

Yukarıda belirttiğimiz malzemeleri karıştın ve sabah akşam bir tatlı kaşığı miktarı düzenli bir şekilde tüketin. Ancak unutmayınız ki, bu karışım her gün taze olarak hazırlanması sizin için en iyisi olacaktır.

Yukarıda belirtilen miktarlar 2-3 kişilik olarak verilmiştir. Siz de ona göre miktarını orantılı bir şekilde ayarlayın. Sayı arttıkça malzemelerin miktarını da arttırabilirsiniz.

Nezle İçin Ihlamur Zencefil Karanfil Karışımı

Bir başka nezleye iyi gelen karışım tarifi de şu şekildedir:

15 gr. ıhlamur
2-3 adet kırılmış karanfil
Rendelenmiş zencefil
1 çay kaşığı dolusu tarçın çubuğu veya limon kabuğu (tatlı veya ekşi lezzet sevenlerin tercihidir)

Tüm malzemeleri yarım litre kadar suyun içerisine ekleyin ve kısık ateşte kaynatın. Kaynama noktasına geldiğinde ocağın altını kapatın. Fazla kaynatmamıza gerek yok. Daha sonra süzerek ılık ılık içebilirsiniz. (sabah)

Share

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir