Evde parmak boyası nasıl yapılır?

By Renkli Çocuk, Ocak 29, 2016

Bizim evin tartışmasız en sevilen etkinliği parmak boyası… Bir numaranın parmak boya olması gayet doğal. Çocukların dokunma duyularını kullanmaları onların resim çalışmalarını daha keyifli yapmasını sağlıyor. Parmak boya yıkanınca rahatlıkla çıkabilen ve leke bırakmayan bir özelliğe sahip olduğu için ailelerin de tercihi haline geldi. Kısacası herkesin içi rahat. Ancak bu boyaları evde kendiniz yaparsanız asıl o zaman içiniz rahatlayacak. Aşağıdaki tarifle evde organiz parmak boyası yapabilirsiniz.

İşte organik parmak boyası tarifi;

Evde parmak boyası nasıl yapılır?

Evde parmak boyası nasıl yapılır?

Malzemeler

4 yemek kaşığı şeker
Yarım su bardağından biraz az mısır nişastası veya patates nişastası veya buğday nişastası
2 su bardağı su
Gıda boyası (farklı renklerde)

Evde parmak boyası nasıl yapılır?

Evde parmak boyası nasıl yapılır?

Hazırlanışı

-Bir tencere içerisinde şeker nişasta ve suyu karıştırın (karıştırarak topaklanmamasına dikkat edin)

-Tencereyi ocağa koyarak orta ateşte sürekli karıştırarak koyulaşıncaya kadar pişirin

Evde parmak boyası nasıl yapılır?

Evde parmak boyası nasıl yapılır?

-Hazırladığınız karışımı farklı kaplara bölün ve her kapta farklı renk gıda boyası koyarak renklerin iyice karışmasını sağlayın, bunu hızlı yapmalısınız (karışım soğudukça karıştırmanız zorlaşacaktır.)

Soğuduktan sonra kullanıma hazır olacaktır.

İPUCU

Bebeğinize parmaklarını kullanarak nasıl resim yapacağını gösterin. Örneğin bebeğinizin parmaklarıyla bir kağıt üzerine resim yapabilirsiniz. Yaptığınız resmin üzerine bir başka kağıt koyup yavaşça bastırarak da baskı tekniklerine geçmiş olursunuz.
Suya dirençli kağıt ya da özel parmak boyama kağıdı, renklerin birbirlerine nasıl karıştıklarını görmek için daha çok avantaj sağlar.
Parmak boyama yaratıcı ifadenin duygusal olarak en tatmin edici formlarından biri, özellikle de küçük çocuklarda. Bu etkinliğin faydaları ise saymakla bitmez. Örneğin parmak ve el kaslarını güçlendirir ve bebeğinizin renklerin birbirleriyle nasıl karışıp yeni renkler oluşturduklarını öğrenmelerine yardım eder.

Keyifli oyunlar…

RENKLİ ÇOCUK
Share

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir