Bebeğime ne zaman kitap okumalıyım?

Bebeğime ne zaman kitap okumalıyım? Bebeğime nasıl kitap okumalıyım?

Bebeğime ne zaman kitap okumalıyım diye düşünüyorsanız, cevap: Asla çok erken değildir..

Bebeğime nasıl kitap okumalıyım?
Bebeğime nasıl kitap okumalıyım?

İşte bebeğinize kitap okuma ipuçları

Bebeğime ne zaman hikaye okuyabilirim diye düşünüyorsanız. Hiç durmayın hemen başlayın. Bir şeyler okumak onun dil ve zeka gelişimine katkıda bulunur. Uzmanlar, bebeğinize ilk günden itibaren kitap okumanızı tavsiye ediyor. Ancak bebeklerin motor becerileri ve görme yetenekleri henüz çok gelişmemiştir. Bu nedenle biraz daha yaratıcı olmanıızı tavsiye ederim.

Bebeğime ne zaman kitap okumalıyım?

İşte bazı ipuçları:

Onu kucağınızın dışında bir yere alın.

Henüz daha dik duramıyor dediğinizi duyar gibiyim. O zaman bir ana kucağına yerleştirebilirsiniz. Ya da beşiğine yatırıp kitabı görebileceği şekilde tutabilirsiniz. Bunlar da uymuyorsa sandalye veya kanepeye dayanarak bebeğinizi göğsünüze yatırabilirsiniz. Bebek ve kitap en rahat birliktelik.

Rutin oluşturun.

Banyo sonrası temiz ve rahatlamış… Bundan iyi bir zamanlama olamaz. Her gün uykudan önce kitap okumak bebeğinizin rutin haline gelecektir zamanla.. Ya da yemeğini yemiş, uykusunu uymuş halinden oldukça memnun bir zaman seçebilirsiniz. Size kalmış..

Bebeğime ne zaman kitap okumalıyım?

Resimlere odaklanın.

Bir yeni doğanın gelişmekte olan gözleri için en uygun kitaplar, genellikle kalın kartondan olan, büyük objelerin veya canlıların yer aldığı renkli kitaplardır. Bunlar parlak ve yüksek kontrast içeren kitaplar olduğu için onun daha çok ilgisini çekecektir.
Hatta ilk aylarda özellikle siyah beyaz kartlar ve basit geometrik desenli kitaplar önerilir. Bununla ilgili yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Bebeğime ne zaman kitap okumalıyım?

Doku ekleyin.

Yeni doğanın birden fazla duyusunu harekete geçirecek kitaplar oluşturabilir ya da piyasada bulabilirsiniz. Dayanıklı ve yıkanabilir bu kitapların her sayfasında bebeğinizin algılarını geliştirmek için kumaş ve plastik gibi farklı dokular bulunur.
Dokun-hisset kitapları hiç hafife almayın. Özellikle ilk bir yıl hayat kurtarırlar. Biz elimizden düşürmemiştik.

att Bebeğime ne zaman kitap okumalıyım?

Kelimeleri terar etmekten yorulmayın.

Kafiyeli ve tekrarların çok kullanıldığı kısa hikayelere sahip kitaplar okuyun. Bunlar başta içerik olarak saçma gelebilir ancak okuma şekliniz ve değişik sesler çıkarmanız bebeğinizin çok hoşuna gidecektir. Abartılı jestler ve mimikler kullanmaktan korkmayın. Hadi amaaaaa komiklik iyidir.

Bebeğime ne zaman kitap okumalıyım?
En önemli nokta bebeğiniz en sevdiği şeylerle (size yakın olmak ve sizin sesinizi duymak) kitap okuma arasında bir bağlantı kuracaktır.

Bebeğinize bir ders kitabı bile okuyabilirsiniz. Orada farklı sesleri ve kelimleri fark edecektir. Bebeğinizin kitaplarını hiçbir zaman yüksek bir rafa koymayın, her zaman onun ulaşabileceği oyuncakları arasında olmalıdır. Bunun için oyuncak sepeti gibi kitaplar için de bir sepet oluşturabilirsiniz. Ve bırakın bebeğiniz kitapları ısırsın, ağzıyla keşfetsin onun en çok sevdiği şey bu olacaktır.

Bebeğime ne zaman kitap okumalıyım?Türkiye Pediatri Derneği’nin Bebekler için Önerdiği Kitap Listesi

– İlk kitap setim (Doğan Egmont Yayıncılık)
– sesli kitaplar
– Duygularım (Pati Eğitim Gereçleri)
– Evcil hayvanlar (Pati Eğitim gereçleri)
– Bebek dokun ve hisset (Dorling Kindersley)
– Çıngıraklı bez kitap
– Dişleme kitabı
– Kucak kitabı
– Herkes suya
– Ormandaki hayvanlar
– Büyük fil ve küçük fil
Bebeğinize okumak için sizin seçtiğiniz kitaplar nedir?
Hadi paylaşın…

Bebekler için siyah-beyaz kartlar

Bebekler ilk 3 ayda henüz renkleri algılayamazlar. Ama siyah-beyaz görüntülere verdikleri tepki inanılmazdır.
Yüksek kontrastlı siyah, beyaz ve kırmızı renkler kullanılarak yapılmış resimlerle bebeğinizin görsel algısını geliştirebilir, aynı zamanda da çok iyi vakit geçirebilirsiniz. Bu şekilde hazırlanan oyun kartları piyasada çeşitli markalar altında satılıyor.

Bebekler için siyah-beyaz kartlar hakkında daha fazla bilgi bu yazıda… 

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir