Su buz deneyi! Nasıl dönüşür?

Su buz deneyi.. Çocuklar için yapması kolay eğlenceli bir deney olacak. Su buza nasıl dönüşür? Ya da buz nasıl su haline gelir?

Su buz deneyi! Nasıl dönüşür?

Bu küçük deneyi yapmak için belki soğuk kış günleri uygun değildir. Belki de tam tersi… Şu sıralar okul öncesi  çağda pek çok çocuk kar-su, su-kar döngüsünü daha çok merak ediyor.  4 yaşındaki oğlumuzun eline balkondan kopardığımız küçük bir kar topunu bıraktık.  Sora da sorduk: ‘Neye dönüşecek sence?’ Önce eline sonra bize baktı. Parmaklarının arasından sular şıpır şıpır damlamaya başladı. ‘Eveeettt, su…’

Çeşitli zamanlarda buzun suya dönüşümünü görmüştü aslında ama bunu karla deneyimlemek bambaşka bir heyecan oldu onun için..

‘Su normalde sıvıdır. Ama suyu buzluğa koyduğumuzda donar ve buz olur. Buzu buzluktan çıkarıp dışarıda bekletirsek kendi kendine eriyip tekrar suya dönüşür. Hava çok soğuk olduğunda dışarıdaki sular da donar donar. Hava ısındığında bu buzlar eriyip tekrar suya dönüşür. Ama bazı durumlarda buz daha çabuk erir.

Su buz deneyi! Nasıl dönüşür?

 

Gelelim su buz deneyimize…

1- İki adet plastik kaseye eşit miktarda su doldurun

2- Kaseleri buzluğa koyun

3- Bir kaç saat sonra sular donacak. Sular donduğunda kaseleri buzluktan çıkar

4- Büyük cam kaselerden birine sıcak diğerine soğuk su doldur.

5- Bir dakika dışarıda beklemiş plastik kaselerdeki buzları çıkar

6- Buzlardan birini soğuk su dolu kaseye diğerini de sıcak su dolu kaseye koy.

7- Şimdi buzları gözlemleyin. Hangi kasedeki buz daha çabuk eridi?

Sıcak su dolu kaseye koyduğumuz bu, soğuk su dolu kaseye koyduğumuz buzdan daha hızlı eridi. Çünkü buz onu çevreleyen su ne kadar sıcaksa o kadar çabuk eriri. Aynı şekilde buz çevreleyen havanın sıcaklığı da buzların erime hızını etkiler.

Buzdağları, kutup bölgelerinde denizlerde yüzen çok büyük buz parçalarıdır. Tıpkı deneyde suya koyduğumuz buz parçaları gibi görünürler. Buzdağının büyük bir kısmı suyun altındadır. Sadece küçük bir bölümü suyun üzerindedir. (Meraklı Minik)

Bu deneyi her yerin bembeyaz olduğu şu günlerde karla da yapabilirsiniz. Ve bu yaparken bir adım öteye giderek çocuğunuzla çeşitli hava olaylarından konuşabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir