Slime evde nasıl yapılır? Pofuduk slime yapımı…

Slime evde nasıl yapılır? Çoktandır kafamı kurcalayan bir soruydu. Malum her yerde karşımıza çıkıyor. Sadece çocuklar değil büyüklerde oynarken çok eğleniyor. Bazı şeyleri, özellikle içinde bilmediğim bir takım maddeler varsa gözümde fazla büyütüyorum. Örnek olarak boraks… Varlığından bir haber yaşadığım yılları kayıp sayıyorum 🙂
Neyse popüler akıma geçte olsa biz de katıldık. Karışımlara meraklı bir çocuğunuz varsa bu kaçınılmaz oluyor bazen…

Pofuduk slime tarifi…

Biraz tarif okuyup, bir kaç video izledikten sonra en risksiz ve malzemeleri en risksiz olan reçeteyi seçtim. İçinde şampuan, tıraş köpüğü gibi her an elinizin altında olabilecek malzemeler var. Bir de tabii kabusun boraks… Onu da internetten sipariş ettim. Ve tarife geçiyorum..

Slime için gereken malzemeler şöyle;

  • Boraks (Bir bardak suya, 1 tatlı kaşığı)
  • Şeffaf tutkal (Mona Lisa diye bir marka var. Üzerinde çocukların sağlığına zararsızdır yazıyor)
  • Tıraş köpüğü
  • Saç köpüğü
  • Şeffaf saç jölesi
  • Duş jeli
  • Gıda boyası (Rengi isteğinize bağlı)

Pofuduk slime şöyle hazırlanıyor;

Tarifi yapmaya başlamadan önce bir tatlı kaşığı boraksı ılık suda eritip bir kenara aldık. Sırasıyla malzemeleri göz kararı eklemeye başladık. Tutkalı yarım şişeden biraz daha az ekledik. Sonra üstüne tıraş köpüğü, biraz duş jeli, saç köpüğü, bolca şaç jölesi ve duş jeli ekledik. Bunların üstüne turuncu gıda boyası döktük. Son alarak da azar azar boraksı dökmeye başladık.

Malzemeler iyice birbirine tutunmaya başladı. Ele ve plastik kaba yapışmayacak bir hale gelinceye kadar yoğurduk. Böylece dev pofuduk slimemımız hazır oldu. Bu slime uzun süre kurumadan kalıyor. Ama daha uzun ömürlü olmasını isterseniz kapağı kapalı bir kaba da koyabilirsiniz. Böylece erkenden kurumasını önlersiniz.

Slime ile ilgili bir çok video izliyoruz. Bir çoğu tutkalsız ve boraksız slime yapabileceği iddiasıyla yola çıkıyor ancak hiçbiri başarılı olamıyor. Maalesef en gerçekçi tariflerin içinde hep boraks ve tutkal var. Ancak tarifleri denemeye devam. Belki bir gün tamamen doğal içeriklerden oluşan bir slime yapmayı başarabiliriz.

Tarifler arasından bunu seçmemizin nedeni hem çoğu evde bulunan malzemelerden yapılması ve hem de malzemelerin de etkisiyle çok güzel bir kokuya sahip olması… Oynarken kokusu da sizi ele geçiriyor.

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir