Mamut Yıkama Rehberi

Mamut Yıkama Rehberi bir kez okuduktan sonra çocuğunuzun sizden devamlı okumasını isteyeceğiniz bir kitap… Büyükler bu duruma belki başta anlam veremez ama daha sonra kitabın akıcı ve eğlenceli cümleleri onları da içine çeker. 

Mamutunuzun yıkanmaya mı ihtiyacı var? Öncelikle bunun hiç de kolay olmadığını belirtmeliyiz. Mamutlar biraz BÜYÜKTÜR ve tüyleri çok zor temizlenir. Ama endişelenmeyin. Mamut Yıkama Rehberi’yle mamutunuzu yıkamak artık çok kolay!

Mamut Yıkama Rehberi... Çocuk kitabı
Mamut Yıkama Rehberi.. Yaratıcı okuma ve etkinlik dosyasıyla birlikte…

Çocuk kitaplarının en keyif verici yanı bizlere hayal gücünün sınırsızlığını hatırlatması değil midir? İsterseniz, şimdi tanıtacağımız kitaba girmeden önce bir parça sınırlarımızı kaldıralım ve soralım: Bin yıllar önce nesli tükenmiş, bugün ancak çizimlerini, çizgi filmlerini, şanslıysak doğal tarih müzelerinde sergilenen fosillerini görebildiğimiz, eski çağların bu büyük hayvanları mamutlar ya hala yaşıyor olsaydı? Ya mamutlar ve insanlar iyi dost olsaydı? Hatta evimizde kedi, köpek yerine mamut besliyor olsaydık?… İşte bir çocuk kitabının tohumlarını atabilecek harika sorular. Biliyoruz ki, çocukların dünyasında her şey mümkün. O dünyaya kaçamak yapabildiğimiz sürece bizim de. Alın size hayal gücü.

Bu fikirler önce bir şiire ilham vermiş, yazar Michelle Robinson’un anlatımıyla. Ardından okuması çok zevkli cümlelere dönüşmüş, detaylarla zenginleşmiş. Derken çizer Kate Hindley’in yetenekli ellerinde çocukların bakmaya doyamayacağı resimlerle buluşmuş. Mamut Yıkama Rehberi, orijinal adıyla “How to Wash a Woolly Mammoth?” müthiş keyifli bir çocuk kitabı olarak geçtiğimiz yıl içerisinde raflardaki yerini almış. Ayrıca 2013 Ağustos’ta Booktrust’ta ayın kitabı seçilmiş.

Mamut Yıkama Rehberi... Çocuk kitabı
Mamut Yıkama Rehberi.. Yaratıcı okuma ve etkinlik dosyasıyla birlikte…

“Mamutunuzun yıkanmaya mı ihtiyacı var? Öncelikle bunun hiç de kolay olmadığını belirtmeliyiz.

Mamutlar biraz BÜYÜKTÜR ve tüyleri çok zor temizlenir. Ama endişelenmeyin. Mamut Yıkama Rehberi’yle mamutunuzu yıkamak artık çok kolay!”

Küçük kız çocuğu sevgili mamutunu çamur içinde, gövdesini otlar bürümüş halde gördüğünde bu cümleler karşılıyor bizi. Malum, üç-dört metre boyunda, tonlarca ağırlığı olan, oldukça büyük ve tüylü bir hayvandan söz ediyoruz. Kitap neler yapmamız gerektiğini adım adım, tüm detaylarıyla anlatsa da bizleri küçük sürprizlere karşı uyarmayı da ihmal etmiyor: “Dikkat, mamutlar karınlarından çok gıdıklanır!.. Aman gözleri yanmasın!..” Bütün bunlar olurken, mamutun ve küçük kızın gözlerinden okunan şaşkınlık eğlencenin dozunu daha da artırıyor.

Mamut Yıkama Rehberi... Çocuk kitabı
Mamut Yıkama Rehberi.. Yaratıcı okuma ve etkinlik dosyasıyla birlikte…

İyisi mi, mamutunuzu yıkamaya başlamadan önce, aynen kitaptaki küçük çocuk gibi, yağmurluğunuzu giyip ayağınıza da botlarınızı geçirin. Banyo köpüğünden çimen ferahlığı veren şampuana, mamut losyonundan toynak kremine kadar tüm malzemeleri hazırlayın. Küveti doldurmaya başlayın ve adım adım sizi bekleyen maceranın tadını çıkarın.

Mamut Yıkama Rehberi’nin özellikle 4-8 yaş çocukları tarafından oldukça sevileceğini söyleyebiliriz. Kocaman bir hayvan, küçük bir kız çocuğu tarafından yıkanırken yaşananları izlemek oldukça eğlenceli. Her sayfa, resimlerdeki detaylarıyla öyle zengin ki çocuklar tekrar tekrar başa dönüp yeniden bakmak isteyebilirler.

Büyükler için bir güzel haber daha: Çocuklarınız banyo yapmayı pek eğlenceli bulmuyor olsa bile “Mamut Yıkama Rehberi’ni okuduktan sonra fikirleri değişebilir. Bunun yanı sıra çocuklar ve büyükleri kitaptan ilham alarak yapılabilecek başka neler bekliyor olabilir, bunlara da bir göz atalım.

Mamut Yıkama Rehberi’ni okuduktan sonra… Etkinlik Fikirleri… 

Öğretmenler ve anne-babalar için kitabın çocukların öğrenmelerinde ilişkili olduğu tema ve kavramları sıralayarak başlayalım. Bunlar üzerinden çocuklarla sohbet edebilir, kendi katkılarınızla çeşitlendirerek etkinlikler düzenleyebilirsiniz.

– Hijyen/özbakım, bireysel sorumluluk

– Evcil hayvanlar ve bakımı

– Önce, sonra, daha sonra, en sonunda gibi zaman ve değişim bildiren kavramlar

– Doğal dengenin korunması ve sürdürülebilir dünya için sorumluluklarımız

1. Mamutlar Hakkında Daha Çok Bilgi:

Kitabı okumaya başlamadan önce veya okuduktan sonra, çocukların bu büyük, eski çağ hayvanları hakkında daha çok şey öğrenmek istemesi mümkün. Onları mamutlar hakkında sözel olarak bilgilendirebilir, ayrıca Buz Devri çizgi filmini birlikte izleyebilirsiniz.

2. Kitabı Okurken:

Kitabı keyifle okurken bir yandan da çocukların dikkatini sağlık ve özbakım konularına çekebilirsiniz.

– Küçük kız neden mamuta banyo yaptırmak istemiş olabilir? Biz neden banyo yapmalıyız?

– Banyo yapmak ve temiz olmak neden önemli?

– Küçük kız mamutu temizlerken ne gibi malzemeler kullanmış? Biz neler kullanıyoruz?

3. Kitabı Okuduktan Sonra:

Kitabı baştan sona canlandırabilirsiniz. Bir yetişkin, mamut rolünü üstlenebilir veya sınıfta iki-üç çocuk bir araya gelip mamut canlandırması yapabilir. Bu arada diğer çocuklar da kitaptaki adımları izleyerek mamutu yıkamaya çalışırlar. Düşünmesi bile eğlenceli.
Çocuklarınızdan kendi hayali hayvanlarını yaratmalarını isteyebilirsiniz. Resmini yapabilir veya çeşitli malzemelerden üç boyutlu maketini üretebilirler. Ardından bu özel yaratığın nasıl bakılması gerektiğine dair adım adım yönergeler yazabilirler.
Çocuklarla geçmişte yaşayan, bugün soyu tükenmiş hayvanlarla ilgili konuşabilirsiniz. Bu esnada “doğal dengenin korunması ve sürdürülebilir dünya için sorumluluklarımız” konularına dikkatlerini çekebilirsiniz.

– Bugün soyu tükenmiş olan başka hangi hayvanları biliyoruz?

– Neden bazı canlılar bugün artık yaşamıyor?

– Soyu tükenme tehlikesi altında olan başka canlılar var mı?

Mamutlar Hakkında Not:

Mamutlar buzul çağının son dönemlerinde yaşadılar. Bugünkü fillerin atası olarak biliniyorlar. Boyları 3 metre ile 4,5 metre arasında değişen hayvanlardı. Kesin olarak bilinmese de iklim değişikliği ve avlanma nedeniyle bundan 11 bin yıl önce soylarının tükendiği düşünülüyor. Mamutlar hakkındaki bilgileri fosil kayıtlarından öğreniyoruz. [1]

2012’de Samsun’da bulunan mamut fosilinin 2 milyon yaşında olduğu düşünülüyor. Ayrıca 2013’de Rusya’nın Sibirya bölgesinde neredeyse hiç bozulmamış bir mamut fosili bulundu ve ortalama 40 bin yaşında olduğuna inanılıyor. Bilim insanları son mamut fosilinde bozulmamış kan örneği buldular. Günün birinde mamutlar evcil hayvanlar olabilir mi bilinmez, ama Japon bilim insanları mamutları yeniden hayata döndürmek için klonlama çalışmalarına başladılar.

Soyu Tükenme Tehlikesi Altında Olan Hayvanlar:

Dünyada bilinen türlerin 16.928’i yok olmak üzere, tehlike altında ya da hassas türler arasında. Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) Kırmızı Liste’ye göre Türkiye’de, küresel ölçekte tehlike altında olan 134 tür ve alttür yer alıyor. Daha fazla bilgi için http://www.wwf.org.tr’ yi ziyaret edebilir, hatta Türkiye’de yok olma tehlikesi altında olan canlı türlerinden birini evlat edinebilirsiniz.

Mamut Yıkama Rehberi.. Yaratıcı okuma ve etkinlik dosyasıyla birlikte…
  • Orijinal isim: How to Wash a Woolly Mammoth?
  • Yazan: Michelle Robinson
  • Resimleyen: Kate Hindley
  • Yayıncı: PearsonLongman
  • Sayfa Sayısı: 32
  • Basım Yılı: 2014
KAYNAK: Eğitimpedia
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir