Plaj çantasında çocuk için neler olmalı?

Çocuk plaj çantamda neler var sizinle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Yaz boyunca dört gözle beklediğimiz anlardan biri sahile gitmek. Neresi olursa olsun ister 5 yıldızlı bir otelin sahili ister bir halk plajı ya da bir havuz kenarı… Çocuğunuzla birlikte sahile ya da havuza inerken almanız gereken belli başlı eşyalar vardır.

Plaja inme hazırlığı büyük bir organizasyon gerektirmez. Ama yanınıza almanız gereken eşyaları eksiksiz götürmek sürprizlere de hazırlıklı olmanızı sağlar.

Gün boyunca sahilde olacaksanız tüm plaj ürünlerinizi hazırlayıp, su, kum, dinlenme ve ailece vakit geçirmenin tadını çıkarın.

Ama unutmayın sahile özellikle çocuklarla giderken yanınızda götürmeniz gereken şeyler vardır. Çocuk plaj çantamda neler olmalı, sizinle listemi paylaşıyorum. İşte 5 yıllık annelik ve sahil deneyimimle oluşturduğum favori listem.

1- PLAJ ÇANTASI

Plaj çantası seçimi önemli… Valizinizde yer kaplamayacak, katlanabilir ve tabi ki ağır olmayan bir çanta seçmelisiniz. Bu bir sırt çantası da olabilir. Bir diğer önemli nokta da kolaylıkla yıkanıp, hemen kuruyabilir olmasıdır. Şöyle düşünün içine kum girecek, güneş kremi dökülecek ve belki ıslanacak… Bu sebeple mutlaka yıkanabilir olmalıdır.

Çocuk plaj çantamda neler olmalı?
Çocuk plaj çantamda neler olmalı?
Çocuk plaj çantamda neler olmalı?

2- GÜNEŞ KREMİ

Çantanızda mutlaka olması gereken en önemli ve yeri doldurulamaz tek şey güneş kremi olacaktır. Güneş koruyucu kreminiz sahildeki en önemli silahınız. Yanınıza almayı unuttuysanız ev dönün. Ya da en yakın markete koşun. Güneş kremi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise çocukların cildine uygun bir ürün seçmektir. Bebekler ve çocuklar için yüksek korumalı çok sayıda marka var. Çocuklar ve bebekler için formüle edilmiş bu ürünlerde aramanız gereken diğer bir özellik ise en 30 SPF (güney koruma faktörü) ve su geçirmez olmasıdır. Aldığınız ürünü krem formda ya da fıs fıslı olabilir. Ama benim önerim fıs fıslı olması çünkü çocuklar krem sürülürken çok sıkılıyor ve acele ediyorlar. Güneş kremini çocuğunuza mutlaka evden çıkmadan önce sürün. Bol uygulayın. Gün içinde de sık sık tekrar uygulayın. Eller ve ayaklar dahil her yerine sürdüğünüze emin olun.

Çocuk güneş kremi (Fiyatı için tıklayın)

3- YEDEK KIYAFETLER

Çocuğunu ya da bebeğinizle sahile inerken yanınıza mutlaka yedek kıyafet almalısınız. Bir şort, tişört ve yedek iç çamaşırları… Hatta bu yedekler için ayrı bir paketleme yapın. Çantanızın içindeki kirlilerle ya da ıslak eşyalarla temas etmesin.

4- MAYO

Çocuğunuz için mayo seçimini de tabi ki çabuk kuruyan kumaşlardan seçerek yapmalısın. Erkek çocuklar için büyüklerin tercih ettiği uzun şortlar yerine kısa olanlardan alın. Daha rahat edeceğine emin olabilirsiniz.
Ayrıca güneşten yanmasına engel olacak uzun kollu mikrofiber takımları da tercih edebilirsiniz. Sahilde iyi bir koruma sağlar.

Çocuk mayoları…

5- SULUK

5 yıldızlı bir otelin sahilinde bile olsak biz suluğumuzu almadan dışarı çıkmayız. Çünkü büyük otellerde bile su almaya gitmek bazen işkence olabiliyor. Çocuk suluklarından özellikle termos şeklinde olanları tercih edin. Böylece su ısınmaz. İsteğimi zaman rahatlıkla içebilir.

Çocuk mataraları ve yer kaplamayan bir öneri Suco…

6- HAVLU

Havlu seçimi önemli… Benim önerim yanınızda panço şeklinde olan havlulardan götürmeniz. Çocuklar bir şekilde havluya sarılıp kurumayı beklemekten hoşlanmıyor. Ama panço havluyu üzerine atarsanız istediği gibi sahide takılmaya devam edebilir. Bu konudaki ikinci önerim ise çabuk kuruyan mikrofiber kumaşlardan yapılan havluları tercih etmeniz. Bu ürünler, Decathlon ve Tchibo gibi mağazalarda sıklıkla karşıma çıkıyor. Fiyatları da çok uygun oluyor. Kendiniz için de tercih edebilirsiniz çünkü valizde de çok az yer kaplıyor.

7- YÜZME YARDIMCILARI

Simit, kolluk ya da can yeleği… Çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun yüzme yardımcıları onun suya olan güveninin artmasına yardımcı olacak ve ebeveynlere biraz huzur verecek.

İhtiyacınız olan yüzme ekipmanı ve yardımcılarının hangileri olduğundan emin değilseniz, bir kaç alternatifle sahile gitmeniz de fayda var. Bunlar çantanızda çok yer kaplayacak şeyler değiller. Biz oğlumuz bebekken biraz da minik bir botu andıran tenteli simitleri tercih ettik. Biraz büyüyünce de kolluk kullanmaya başladık.

Daha eğlenceli yüzme yardımcıları da var. Köpekbalığı Fin gibi… Bu bir yetişkini bile su üstünde tutmayı sağlayacak yeterliliktedir. Ayrıca eğlenceli bir su oyuncağıdır.

8- ŞAPKA

Sahilde oyun oynamaya dalmış bir çocuğun en önemli ihtiyacı bir şapkadır. Ben her zaman boynunu da kapatacak şapkalar kullanmayı tercih ettim. Bazı çocuklar kafasına bir şey takmayı sevmez. Şapkayı her zaman bir kenara atarlar. Onlar için de bandana iyi bir alternatif olacaktır.

9- TERLİK YA DA DENİZ AYAKKABISI

Ayağı kumda yansın ya da taş batsın istemeyiz. Bunun için suda giyeceği bir deniz terliği almalısınız. Çocuklar için her zaman çok renkli alternatifler var. Ama bu konudan deneyim esastır. Bana göre, Crocs’lar çocuğunuzun sahile giyebileceği en rahat terlikler. Ayrıca Superstep de favorimiz. Özellikle havuz kenarında vakit geçiriyorsanız bu ürünü tercih etmelisiniz. Altındaki kaydırmaz taban sayesinde çocuklarınız küçük kazalardan korunmuş oluyor.

10- PLAJ OYUNCAKLARI

Kova, kürek, plastik arabalar ve kamyonlar… Eğlenceli bir gün için sahile giderken yanınıza alabileceğiniz çok fazla oyuncak var. Kum oyuncakları tabi ki çok önemli. Ancak çocuğunuz 3 yaşından küçükse en büyük keyfi doldur boşalt olacaktır. Bunun içinde devasa kum oyuncaklarını sahile taşımanıza gerek yok. Farklı boylardaki iç içe geçmiş küpler de onu oyalamanızı sağlar. Çocuğunuz 3 yaşından büyükse çantanıza plaj topu eklemeyin unutma.

11- KİTAP

Oyuncaklara ek olarak yanınızda küçük bir kitap götürmenizde fayda var. Kitap tüm zamanını güneşin altında kumla oynayarak geçiren çocuğunuzu biraz şemsiye altına çekmenizi sağlayabilir. Ayrıca onu deniz sonrası güzel öğle uykusu için de sakinleştirir. Yanınıza ıslandığında çok fazla zarar görmeyecek kalın kapaklı kitaplar almayı tercih edebilirsiniz.

Tüm bu 11 maddelik plajda mutlaka yanınızda olması gerekenler listesine bir kaç bonus öneri ekliyorum…

– Güneşin altında saatlerce vakit geçirmeyi planlıyorsanız, özel bir şemsiye, çadır ya da tente alabilirsiniz.

– Bebek bezi değiştirirken ya da onu biraz uyutmaya niyetliyseniz bebeği örtmek için hafif bir müslin iyi olur. Ekstra koruma sağlar.

– Yanınıza çöp torbası alabilirsiniz. Bebek bezini öylece ortada bırakamazsınız. Aynı zamanda kumlu oyuncakları eve çantanızı kirletmeden taşımanıza yarar.

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir