Ördek, Ölüm ve Lale

Ördek, Ölüm ve Lale, ölümü konulan nadir çocuk kitaplarından… Küçük ördek, bir gün ölüm’le karşılaşır. Ölüm, Ördek’i almaya gelmiştir. Tanışıp sohbet ederler. Ördek Ölüm’ün kim olduğunu, neler yaptığını ve gitme zamanı geldiğinde, Ölüm’ün onu nereye götüreceğini anlamaya çalışır. Çizimler muhteşem, ancak hikaye çok hüzünlü. Ördek, Ölüm ve Lale‘de ölümün tasviri bazı aileler tarafından korkutucu bulunmuş.
Bence bu kitap bir çocuğa durup dururken değil de bir yakının kaybından sonra okunabilir.
Çocuk kitabı önerisi
Ördek, Ölüm ve Lale… Ölümü anlatan çocuk kitabı
 ÖLÜMÜ ANLATAN ÇOCUK KİTABI

7 yaşındaki oğlum bir gün kedimiz Leon’un kaç yıl yaşayacağını sordu. Ben 15 yıl dedim. Babası 20 yıl… Ama yine de bilemeyiz’ dedim üzülmesin diye ‘daha uzun da yaşayabilir”. Çok sevdiğimiz Leon’a biçtiğimiz ömüre, Yaptığımız konuşmalar da onu teselli etmedi. Gün boyu kedimizin gelecekteki ölümü için yas tuttu. Zaman zaman gözleri doldu. Ölüm için üzülen bir çocuğu teselli etmek, ölümün yaşamanı bir parçası olduğunu anlatmak hatta bu konuyu konuşmak gerçekten çok zor.

BİR ÇOCUĞA ÖLÜMÜ ANLATMAK

Çocuklar için bıçak sırtı bir konu ölüm… Yaş almak, büyümek korkutucu gelebilir. Wolf Erlbruch’ın yazdığı kitap ölümü konu alan nadir çocuk kitaplarından… Küçük ördek, bir gün ölüm’le karşılaşır. Ölüm, Ördek’i almaya gelmiştir. Tanışıp sohbet ederler. Ördek Ölüm’ün kim olduğunu, neler yaptığını ve gitme zamanı geldiğinde, Ölüm’ün onu nereye götüreceğini anlamaya çalışır. Çizimler muhteşem, ancak hikaye çok hüzünlü. Ölümün tasviri bazı aileler tarafından korkutucu bulunmuş. Bence bu kitap bir çocuğa durup dururken değil de bir yakının kaybından sonra okunabilir.  Ördek, Ölüm ve Lale her ne kadar çocuk kitabı olarak raflarda yer bulsa da büyükleri de etkileyecek derinlikte bir kitap.

Ördek, Ölüm ve Lale

Kitabın ayrıca 2010 yapımı animasyon uyarlaması bulunuyor. Bu animasyon Schlıngel Uluslararası Film Festivali’nde 2010 Animasyon Filmi Ödülü’nü kazandı.

Filmi buradan izleyebilirsiniz

https://www.youtube.com/watch?v=ihy8Opb9cN0

Bunun yanı sıra yönetmenAndrea Simon, 2011 yılında aynı isimde kısa bir film yayınladı; filmde iki kız kardeş, annelerinin ölümüyle, bu kitabı okuyarak baş etmeye çalışıyor.

KÜNYE:

Ördek, Ölüp ve, Lale
Yazar: Wolf Erlbruch
Yayın evi: Hep Kitap

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir